Włosy wypadające
Wypadanie włosów jest zupełnie normalnym i naturalnym zjawiskiem. Każdy człowiek gubi codziennie około 50 włosów. Co jednak, gdy tracimy ich znacznie więcej? Przyczyn może być kilka. Warto je poznać, by uniknąć przykrych konsekwencji, tj. całkowitego wyłysienia.
Specjaliści twierdzą, że naturalny proce wypadania włosów może zostać nasilony poprzez pewne czynniki. Z pewnością do takich czynników będzie przyjmowanie antybiotyków, poród, okres laktacji. Włosy wypadają wtedy częściej, jednak nie jest to żadnym powodem do paniki. Tego typu objawy ustępują zazwyczaj samoistnie. Jeśli jednak zauważymy, że się nasilają bądź nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.
Lekarze dzielą wypadanie włosów na dwa rodzaje. Pierwszy to wypadanie stale postępujące., które obserwowane jest przeważnie u mężczyzn. Prowadzi ono do znacznej lub całkowite utraty włosów. Do tej kategorii zaliczane jest również łysienie plackowate, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny łysienia plackowatego nie są znane. Mówi się czasami o stresie, przyczynach psychicznych, stanach chorobowych. Trudno jednak stwierdzić co jest realną przyczyną i jak temu zapobiegać. Ze względu na możliwość tak różnorodnych przyczyn łysienia postępującego, leczenie odbywa się w zależności od pacjenta. Terapia dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Głównym składnikiem terapii jest podawanie pacjentom dużych dawek witamin A, B1, B2, B6, a także stosowanie specjalnych mieszanek pobudzających ukrwienie skóry głowy. Stosowane są również naświetlania lampami kwarcowymi oraz masaże. Przy wypadaniu włosów nie jest zalecane codzienne stosowanie peruk. Peruki poprawiają ogólny wygląd człowieka, jednak mogą potęgować łysienia. Utrudniają one oddychanie skóry głowy. Drugi rodzaj wypadania włosów to wypadanie ogólne, które dotyczy każdego człowieka i nie jest stanem chorobowym.
Zarówno lekarze, jak i fryzjerzy dają kilka wskazówek, jak dbać o włosy wypadające. Dotyczy to obu rodzajów wypadania włosów. Oto kilka wskazówek, jak dbać o włosy padające:
- zrezygnuj z silnych zabiegów na włosy - farbowanie, ondulacja, kręcenie włosów
- zrezygnuj ze stosowania suszarek, jeśli koniecznie musisz susz włosy niezbyt gorącym strumieniem powietrza
- ogranicz spożywanie węglowodanów, tłuszczy, pikantnych potraw, alkoholu i kawy
- spożywaj produkty wysokobiałkowe, bogate w witaminy A, B, E
- zaopatrz się w suplementy diety, zawierające witaminy i składniki wzmacniające włosy
- zrezygnuj z obcisłych nakryć głowy - szczelnych chust, ciasnych czapek